Nízký stupeň nebezpečí

platí od 27.04 12:00 do 29.04 12:00

Vydatný déšť

Tato výstraha nahrazuje rušenou výstrahu. Upřesňuje a rozšiřuje územní a časovou platnost jevů.

Nad střední Evropou se nadále vlní studená fronta.

Na většině našeho území očekáváme pokračování srážek, které budou většinou dešťové, v polohách nad 700 m a krátkodobě místy i v polohách pod touto hranicí sněhové nebo smíšené. Předpokládáme, že zejména během druhé poloviny noci napadne v polohách nad 800 m 5 až 10 cm, na hřebenech (zejména na území Jihočeského kraje) až 15 cm nového sněhu. Do zítřejšího (28.4.) rána očekáváme úhrny převážně v intervalu od 5 do 15 mm, vyšší úhrny jsou předpokládány v oblasti Šumavy (do 25 mm), Českomoravské vrchoviny (do 20 mm), Jeseníků (do 25 mm) a Beskyd (do 40 mm). Srážky budou pokračovat i během pátku a do rána 29.4. se očekávají úhrny většinou opět od 5 do 15 mm, v Beskydech až do 35 mm.

Hladiny většiny toků byly do dnešního rána mírně rozkolísané, výraznější vzestupy jsme zaznamenali v důsledku většího nasycení půdy na tocích odvodňujících Jeseníky a Beskydy. Nejvíce stouply hladiny toků v povodí Opavy, kde došlo v některých profilech k překročení 1. a 2. SPA. V současné době dochází k výraznějším vzestupům v povodí Odry, kde byl dosažen 1. SPA v profilu Kozlovice (Ondřejnice) a vlivem manipulací na VD také v profilu Žermanice (Lučina).

V reakci na další srážky očekáváme během dneška u toků odvodňujících Jeseníky kulminace a postupné poklesy hladin. Opětovné vzestupy očekáváme opět během zítřka. V závislosti na hranici sněžení a skupenství srážek se nedá vyloučit dosažení 1. SPA.

Toky odvodňující Beskydy budou během dnešního dne stoupat. Vzestupy mohou být výrazné a nelze vyloučit překročení 1. SPA, ojediněle i 2. SPA v profilech v povodí Odry, Ostravice a Olše. Vzestupy budou pokračovat i během zítřka. Hladiny ostatních toků budou kolísat nebo mírně stoupat v závislosti na aktuálním rozložení srážek. V povodí Úslavy a Radbuzy nelze během zítřka a v sobotu vyloučit dosažení 1. SPA.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

  • Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, nebezpečí aquaplaningu.
  • Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).
  • Nutno vyvarovat se aktivit v korytě toku (koupání, jízda lodí apod.).

Platí pro:

  • Plzeňský kraj
  • Olomoucký kraj
  • Olomoucký kraj , platí od 27.04 18:00 do 29.04 00:00
  • Moravskoslezský kraj
  • Moravskoslezský kraj , platí od 27.04 18:00 do 29.04 00:00

Zdroj: ČHMÚ

Datum poslední aktualizace: dnes 12:13:00

Dny GIS a Nácvik povodňové situace

01.12.2015

Ve dnech 18.– 20.11.2015 se v krajské knihovně Liberec konali DNY GIS na téma Mapy pomáhají při řešení povodní a sucha. Libereckým kraj – resort životního prostředí a zemědělství ve spolupráci s pracovníky VOP Dolní Bousov pořádal mimo jiné odborné přednášky a semináře, živé ukázky moderních technologií mapování a modelování nebo představení konceptu nového digitálního povodňového plánu Libereckého kraje.

Více informací ZDE

-----------------------------------------------------------------------------------

V souvislosti s nově vybudovaným protipovodňovým systém, který zahrnuje monitorovací systémy toků a srážek a digitální povodňové plány obcí byl dne 21.11.2015 v sedmi obcích mikroregionu Ždánický Les a Politaví proveden nácvik povodňové situace. Cvičení řízené pracovníky společnosti VOP Dolní Bousov, spol. s r. o. ve spolupráci s odborem životního prostředí Slavkov u Brna se účastnili obce Hodějice, Hostěrádky-Rešov, Hrušky, Křenovice, Křižanovice, Šaratice a Velešovice. Povodňové komise, sbory dobrovolných hasičů obcí i samotní občané si prošli simulací jednotlivých stupňů povodňové aktivity až po extrémní povodeň, vyzkoušeli si většinu činností uvedených v povodňových plánech včetně nácviku evakuace, nouzového předání informací mezi obcemi nebo i aktivace protipovodňových opatření. Při cvičení byl otestován i nově zbudovaný varovný a vyrozumívací systém obcí.

starší novinky »

Kontaktní informace

VOP Dolní Bousov, spol. s.r.o.
Tovární 785
294 04, Dolní Bousov

Ing. Michal Školník
tel.: 733 112 424, 326 396 250
skolnik@vop-db.cz

Spolupracujeme